Hakkımızda

 

Tanıtım Bilgileri

TAD-SAN  YEMEK FABRİKAMIZ;

1999 yılında VAN ili organize sanayi bölgesinde kurularak faaliyetine başlamıştır. İlimizin ilk toplu yemek fabrikasi olan tadsan, ayni zamanda organize sanayi bölgesinin ilk fabrikasidır. firmamız 13 yıldır. Van ili ve çevre ilçeler ile hakkarı ve yüksekovada yemek hizmeti sunmaktadır.Fabrikamızda;1 gıda mühendisi, 4 aşçı , 6 aşçı yardımcısı, 4 şoför ve 2 bulaşık yıkama görevlisi, 2 pazarkama elemanı, 1 muhasebeci ve bir fabrika müdürü olmak üzere  toplam 21 (yirmibir) personel çalışmaktadır. Fabrikamız   günlük 14000 (ondört bin) yemek üretim kapasitesi ile siz değerli müşterilerimize hijyenik ve lezzetli yemekler sunmaktadır.

MİSYONUMUZ

 

TAD-SAN olarak misyonumuz; müşterilerimize çağdaş üretim koşullarında, hijyenik ve ev yemekleri gibi lezzetli yemek hizmeti sunmaktır.

Çağdaş üretim koşulları ve kaliteden ödün vermeden her bütçeye uygun yemek hizmeti sunmak, şirket olarak bizim en önemli sorumluluğumuzdur.

 

VİZYONUMUZ

 

TAD-SAN YEMEK, kurulduğu tarihten itibaren yemek sektöründe kaliteli ve çağdaş üretim anlayışıyla öncü bir kuruluş olmayı amaçlamıştır.

Bugün de hedefi; sektördeki gelişmelere ve değişimlere öncülük etmek, şirket bünyesinde uygulanmakta olan çağdaş üretim standartlarını sürekli geliştirmek ve müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamaktır.

 

HEDEFLERİMİZ

 

Hedefimiz, hijyenik ve lezzetli yemekler üretip, müşteri istekleri doğrultusunda hizmet sunarak, müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutmaktır. Kalite ve hijyen anlayışımızdan ödün vermeden , sektördeki değişim ve gelişimlerin öncüsü ve takipçisi olmayı amaçlayan çalışma prensiplerimizle hareket ederek; firmamızın pazar payını ve rekabet gücünü artırmaktır. Belirlediğimiz hedeflerimiz doğrultusunda; kalite güvence sisteminin mükemmel bir şekilde işlemesi ve geliştirilmesi için sürekli iyileştirme kapsamında çalışmalarımız büyük bir hızla devam etmektedir.

 

VAZGEÇİLMEZ DEĞERLERİMİZ

 

 ü Kalitenin maliyetinden asla taviz vermeden, maksimum hizmeti sunmak

  ü Hijyenden asla taviz vermemek

 ü Ürün müşteri beklentilerine göre şekillendiren yapımızı korumak ve sürekli geliştirmek

 ü İletişim gücü yüksek, paylaşan ve öğrenen takım ruhumuz

ü Dinamizm, şimdinin gücüne inanmak

ü Yenilikçilikte ısrar

 ü Personelin sağlığını sürekli kontrol etmek ve korumak

 

SEKTÖRDEKİ YENİLİKÇİ UYGULAMALARIZ

 

ü  Hijyen esaslarının özgün uygulamalarını sektöre kazandırmak

ü  Temizlik sonrası kontroller ile temizliğin kalitesinin ölçümünün sağlanması

ü  Her besin grubu için ayrı ayrı soğuk hava depoları kurmak

ü  Üretimin tüm aşamalarında Gıda mühendislerinin bulunması ve personel yemeğinin bilimsel ölçülere uygun olarak üretilmesi

ü  Sektöre profesyonel eleman yetiştirilmesi amacıyla uzman eğitimcilerle çalışmak